- Український народ як носій суверенітету і єдине джерело влади може реалізувати своє право визначати конституційний лад в Україні шляхом прийняття Конституції України на всеукраїнському референдумі - з Рішення КСУ № 6-рп/2005 від 05.10.2005. Умисне невиконання службовою особою рішення ЄСПЛ, рішення КСУ та умисне недодержання нею висновку КСУ - карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років – ч. 4 ст. 382 КК України -

понеділок, 20 вересня 2021 р.

Заява про заборону проведення медичного експерименту та видалення персональних даних

 

Від (Ваші ПІБ, р. н., адреса, контакти)

Особисто Прем’єр - міністру Кабінету Міністрів України

Шмигалю Денису Анатолійовичу

вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008

e-mail: publishinfo@kmu.gov.ua

 

 

ЗАЯВА

 

   Пунктом 2 розділу 2 (Прикінцеві положення) Закону України № 2362-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень в галузі охорони навколишнього природного середовища” від 22 березня 2018 року постановлено:

- Кабінету Міністрів України забезпечити прийняття рішень з питань, що потребують законодавчого врегулювання, крім випадків, визначених статтею 92 Конституції України, щодо проведення у сферах, відповідальність за які несе Кабінет Міністрів України, зокрема екології, державного управління, охорони здоров’я, експерименту, строк якого не перевищує двох років. Порядок проведення експерименту встановлюється Кабінетом Міністрів України.

   Пунктом 3 розділу 2 (Прикінцеві положення) Закону України № 2362-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень в галузі охорони навколишнього природного середовища” від 22 березня 2018 року постановлено:

- Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 6 Закону України “Про електронні довірчі послуги”, пункту 2 розділу II “Прикінцеві положення” Закону України від 22 березня 2018 р. № 2362-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень в галузі охорони навколишнього природного середовища” та з метою забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг , 29 квітня 2020 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 345 “Про реалізацію експериментального проекту щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг у разі заміни надавача таких послуг” якою постановлено:

- пунктом 1 - погодитися з пропозицією Міністерства цифрової трансформації та Міністерства юстиції стосовно реалізації до 15 квітня 2022 р. експериментального проекту щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг у разі заміни надавача таких послуг (далі - експериментальний проект).

- пунктом 2 - затвердити Порядок проведення експериментального проекту щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг у разі заміни надавача таких послуг, що додається (далі - Порядок).

   Абзацом 5 пункту 6 Порядку зазначено, що користувач має право протягом п’яти робочих днів з дня розміщення публічного договору на офіційних веб-сайтах учасників експериментального проекту відмовитися від вчинення публічного договору шляхом подання державному підприємству “Національні інформаційні системи” відповідної письмової заяви. Неподання користувачем такої заяви протягом зазначеного строку відповідно до частини третьої статті 205 Цивільного кодексу України є вираженням його волі до вчинення публічного договору шляхом мовчання. Датою вчинення публічного договору з користувачами, які не подали заяви про відмову від його вчинення, є десятий робочий день з дня розміщення публічного договору на офіційних веб-сайтах учасників експериментального проекту.

   Частиною 3 статті 205 ЦКУ встановлено, що у випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням. Частиною 3 статті 203 ЦКУ встановлено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Абзацом 2 частини 4 статті 9 Основ цивільного законодавства Союзу РСР і республік (Документ v2211400-91, чинний, поточна редакція — Введення в дію від 01.01.1992, підстава -v2212400-91) встановлено, що акти органів державного управління та місцевих органів державної влади, а також угоди, направлені на обмеження правоздатності та дієздатності громадян, не мають юридичної сили.

На підставі вищевикладеного, керуючись власним волевиявленням та своїм внутрішнім переконанням:

1. Забороняю вам використовувати персональні дані (Ваші ПІБ , р.н., адреса, ІНПП) в експериментальному проекті щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг у разі заміни надавача таких послуг який триватиме до 15 квітня 2022 року, а також усіх інших експериментальних проектах у сфері охорони здоров’я які знаходяться у взаємозв’язку з експериментальним проектом щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг у разі заміни надавача таких послуг який триватиме до 15 квітня 2022 року.

2. Наказую, негайно, протягом трьох днів з моменту отримання даного листа видалити мої персональні дані (Ваші ПІБ , р.н., адреса , ІНПП) з усіх без виключення ресурсів (електронних) які пов’язані з експериментальним проектом щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг у разі заміни надавача таких послуг який триватиме до 15 квітня 2022 року, а також з усіма іншими експериментальними проектами у сфері охорони здоров’я які знаходяться у взаємозв’язку з експериментальним проектом щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг у разі заміни надавача таких послуг який триватиме до 15 квітня 2022 року.

3. Повідомити на вказану адресу: (ваша адреса) про видалення персональних даних (Ваші ПІБ, р.н., адреса, ІНПП) з усіх без виключення ресурсів (електронних) які пов’язані з експериментальним проектом щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг у разі заміни надавача таких послуг який триватиме до 15 квітня 2022 року, а також з усіма іншими експериментальними проектами у сфері охорони здоров’я які знаходяться у взаємозв’язку з експериментальним проектом щодо забезпечення безперервного надання кваліфікованих електронних довірчих послуг у разі заміни надавача таких послуг який триватиме до 15 квітня 2022 року.



___________        __________          ______________
        (дата)                       (підпис)                          (ПІБ)

Про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень в галузі охорони навколишнього природного середовища

Документ 2362-VIII, чинний, поточна редакція — Прийняття від 22.03.2018

(Остання подія — Набрання чинності, відбулась 19.04.2018Подивитися в історії?)

 Інформація Зберегти Картка документа Зміст документа Пошук у тексті Текст для друку


ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін до деяких законів України щодо повноважень в галузі охорони навколишнього природного середовища

(Відомості Верховної Ради (ВВР), 2018, № 17, ст.152)

Верховна Рада України постановляє:

I. Внести зміни до таких законів України:

1. У Законі України "Про природно-заповідний фонд України" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 34, ст. 502; 2000 р., № 4, ст. 26; 2010 р., № 11, ст. 112; 2012 р., № 2-3, ст. 3; 2017 р., № 12, ст. 131):

1) у частині першій статті 5:

в абзаці другому слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

в абзаці третьому слова "органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях" замінити словами "обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями";

2) у статті 6 слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища та центральним органом виконавчої влади в галузі культури" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері культури";

3) у статті 9-1:

у частині третій слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

у частинах четвертій і п’ятій слова "органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим та територіальними органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями";

у частині шостій слова "територіальними органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями";

у частинах дванадцятій і чотирнадцятій слова "центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральнoго органу виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

доповнити частиною п’ятнадцятою такого змісту:

"Проведення рубок формування і оздоровлення лісів, інших видів рубок здійснюється в межах затверджених планів та на підставі рішень науково-технічних рад установ природно-заповідного фонду згідно з лімітом на використання природних ресурсів на підставі дозволів";

4) статтю 11 викласти в такій редакції:

"Стаття 11. Уповноважені органи державного управління в галузі організації, охорони та використання природно-заповідного фонду

Уповноваженими органами державного управління в галузі організації, охорони та використання природно-заповідного фонду є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Для забезпечення державного управління територіями та об’єктами природно-заповідного фонду можуть утворюватися спеціальні підрозділи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій";

5) у другому реченні частини першої статті 12 слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

6) у частині четвертій статті 16 слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

7) у частині п’ятій статті 18 слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

8) у частині третій статті 21 слова "центральним органом виконавчої влади у галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

9) у частині третій статті 32:

в абзаці другому слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

в абзаці третьому слова "органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях" замінити словами "обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями";

10) у частині третій статті 34:

в абзаці другому слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

в абзаці третьому слова "органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях" замінити словами "обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями";

11) у частині третій статті 36:

в абзаці другому слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

в абзаці третьому слова "органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях" замінити словами "обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями";

12) у частині четвертій статті 38:

в абзаці другому слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

в абзаці третьому слова "органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях" замінити словами "обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями";

13) у статті 42:

у частині першій слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

у частині шостій слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

14) у частині другій статті 43 слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

15) у статті 45 слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

16) частину другу статті 47 викласти в такій редакції:

"За відвідування територій та об’єктів природно-заповідного фонду їх адміністрації, а також підприємства, установи, організації і громадяни, у підпорядкуванні яких перебувають ці території та об’єкти, можуть встановлювати плату та визначати категорії осіб, які звільняються від неї. Установи природно-заповідного фонду загальнодержавного значення встановлюють розмір такої плати за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а на території Автономної Республіки Крим - також з Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим, установи природно-заповідного фонду, створені у зоні відчуження, зоні безумовного (обов’язкового) відселення, - за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері управління зоною відчуження та зоною безумовного (обов’язкового) відселення, установи природно-заповідного фонду місцевого значення - за рішенням органів, у віданні яких вони перебувають";

17) у частині четвертій статті 48 слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

18) частину першу статті 51 викласти в такій редакції:

"Підготовка і подання клопотань про створення чи оголошення територій та об’єктів природно-заповідного фонду можуть здійснюватися: обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища - щодо територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення; науковими установами, природоохоронними громадськими об’єднаннями або іншими заінтересованими підприємствами, установами, організаціями та громадянами - щодо територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного та місцевого значення. Клопотання подаються до державних органів, уповноважених проводити їх попередній розгляд";

19) у статті 52:

у частині першій:

в абзаці другому слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

в абзаці третьому слова "органами цього центрального органу виконавчої влади на місцях" замінити словами "обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями";

у частині другій слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища та його органами на місцях" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями";

у частині третій слова "центральний орган виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

у частині четвертій слова "органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях" замінити словами "обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями";

у частині сьомій слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища чи його органами на місцях" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями";

20) у частині п’ятій статті 53 слова "органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища";

21) у статті 54 слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

22) у статті 59:

у частині першій слова "центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища та його органами на місцях" замінити словами "центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища";

частину п’яту викласти в такій редакції:

"Зміст кадастрової документації, порядок її складення та строки подання документів первинного обліку визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища";

23) частину першу статті 62 викласти в такій редакції:

"Державний контроль за додержанням режиму територій та об’єктів природно-заповідного фонду здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, посадовими особами служби державної охорони природно-заповідного фонду України та іншими уповноваженими законом державними органами".

2. Пункт "е" статті 5 Закону України "Про екологічну мережу України" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 45, ст. 502) після слова "сіножаті" доповнити словом "луки".

II. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

2. Кабінету Міністрів України забезпечити прийняття рішень з питань, що потребують законодавчого врегулювання, крім випадків, визначених статтею 92 Конституції України, щодо проведення у сферах, відповідальність за які несе Кабінет Міністрів України, зокрема екології, державного управління, охорони здоров’я, експерименту, строк якого не перевищує двох років. Порядок проведення експерименту встановлюється Кабінетом Міністрів України.

3. Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом:

забезпечити прийняття нормативно-правових актів, передбачених цим Законом;

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Президент України

П.ПОРОШЕНКО

м. Київ
22 березня 2018 року
№ 2362-VIII

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2362-19#Text

Підтримати діяльність ГО ОПГ «Багнет Нації» можна переказом на картрахунок ПриватБанку № 5168 7427 1422 2175 на ім’я Сергія Філіпенка

Телеграм: https://t.me/bagnetnacii
Фейсбук: https://www.facebook.com/groups/bagnetnacii
Сайт: http://bagnetnacii.blogspot.com

Читайте також: Інформаційна бомба або початок кінця: Увага!!! Всі міські, сільські, районні і обласні ради зареєстровані як суб’єкти підприємницької діяльності – унікальні документи на сайті "Багнет Нації"

Інформаційна бомба або початок кінця: законодавства, яке регулює утворення органів влади і місцевого самоврядування, не існує – відповідь ВРУ

Читайте також: Як сприймати відсутність Великої Державної Печатки України на документах особливої державної ваги? - (оновлюється)

Читайте також: Міністерство охорони здоров’я України, як приватне підприємство – документи

МОЗ підтвердив наявність біолабораторій США в Україні

Читайте також: Досліджено ГО «Багнет Нації»: незаконний закон зеленського щодо COVID-19

Досліджено ГО «Багнет Нації»: фотокопії постанов КМУ стосовно карантину коронавірусу

Зроби власну експертизу постанови КМУ (РСР) № 211 на відповідність чинному законодавству

Правовий лікбез для правоохоронців Дніпра щодо нікчемності постанов КМУ (РСР) – відео

09.04.2020 в Дніпрі складені заяви на поліцейських і держвиконавців (відео)

Владислав Акулов про фейковий кабмін та нікчемність його рішень

Про правову нікчемність постанов КМУ щодо COVID – 19 (відео)

В Дніпрі триває відновлення конституційного ладу, навіть в умовах «карантину»

Рубіжне: Вводите карантин? – Відповідайте за наслідки!!!

Роздрукуй, аби роздавати дебілам, при виконанні

КАРАНТИН – ФЕЙК і БЕЗЗАКОННЯ

На складені протоколи громадяни Дніпра відповідають кримінальними справами на поліцейських - відео

Андрій Карпович про юридичні механізми введення карантину - відео

Просто залишу це тут: порядок денний засідань Кабміну за останніх два місяці

Видання «Корупціонер в Україні» опублікувало відповідь Мін’юсту щодо правової експертизи постанови КМУ № 211

Перебувати в самоізоляції – не більше ніж рекомендації дебілам - документ

Відсутність правової експертизи «карантинних» постанов Кабміну, є доказом злочину

Позов щодо визнання протиправними і нечинними «карантинні» постанови КМУ

Секретаріат КМУ надав розлогу відповідь стосовно постанов щодо COVID-19

Під вивіскою липового карантину знищують малий і середній бізнес та готують нам голодомор

Постанови КМУ: без жодних ознак документів державної ваги

Андрій Карпович про постанову КМУ № 211 - відео

Досліджуючи правові аспекти карантину і постанов КМУ - документи

Карантиноцид, як «узаконений» експеримент в контексті гібридного геноциду

Андрій Карпович: адмінпротокол скасувати не складно, якщо знати про наступне…

Карантин. Зростання цін. АМКУ паразитує…

Українці – це респонденти досліджень, піддослідний біоматеріал? – відео

«Тайна вечеря» КМУ від 11.03.2020, як джерело поширення інфекції антиконституційності і беззаконня

Мін’юст підтвердив порушення щодо реєстрації, а отже і нікчемність «карантинних» постанов КМУ – відео + документ

Якщо надумаєте компенсувати втрачену вигоду від карантину

На момент введення карантину в Україні був один хворий на COVID-19

Денис Абубакіров про барановірус і велику політику

Нормами права по фейковому карантину

Підняли з архіву: ЗУ «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»

Підняли з архіву: ЗУ «Про правовий режим надзвичайного стану»

В деталях про незаконність введення карантину в Україні

Чи законно був введений карантин?

Багнет Нації: підводимо риску щодо першої хвилі штучного карантину – матеріали для суду

Анонс другої хвилі «жорстокого» карантину, в контексті гібридного геноциду

На вас складають протокол про порушення карантину. Що робити?

На вас складають протокол про порушення карантину. Хто, складає?

Коронавірус: Реальна статистика смертності викриває карантин абсурду

Знадобиться для скасування штрафів за не носіння маски

Майстер-клас скасування протоколу про «порушення умов карантину» - відео

Втратило чинність розпорядження «Про введення режиму надзвичайної ситуації на території Дніпропетровської області»

Ліквідований суд призначає штраф за карантин? Запитайте: хто, і на підставі чого?

Лілія Дудко: розгерметизація правосуб’єктності Дарницького районного суду міста Києва - відео

Вагомий додаток до «карантинного» компромату від Олександра Дзюби

КОРОНОЦИД: Використовуючи суд, як трибуну)))

Методичний посібник «АНТИМАСКА» стане в нагоді

Як адмінку-карантинку хотів розглянути ліквідований суд Харкова – відео

Недосуддю Нейло – в стійло правосуб’єктності! - відео

Андрій Карпович про правову нікчемність карантину і приватний Кабмін

Пояснення до протоколу про порушення маскового режиму

Обмеження конституційних прав можливе у випадках, визначених Конституцією України – рішення КСУ (карантин)

Повний текст пояснення по карантину і надзвичайній ситуації від Андрія Карповича

Про незаконний карантин в матеріалах на сайті «Багнет Нації»

ГО ОПГ «Багнет Нації» скасовуватиме «карантинні» постанови КМУ

Штрафи за маски, як і сам закон, – незаконні! Дізнайся чому)

АНДРІЙ КАРПОВИЧ ПРО ПРИМУСОВУ ВАКЦИНАЦІЮ, МЕДИЧНІ ЕКСПЕРИМЕНТИ І ДОСЛІДЖЕННЯ НАД УКРАЇНЦЯМИ - ВІДЕО

Андрій Карпович і Лариса Криворучко: кого покарають за карантин? - відео

Браво!!! Суддя Должко «розібрав на молекули» незаконність карантину в Україні - рішення

Вакцинація замість деолігархізації?

Діалогу не сталося: корпорація АТБ продовжує нехтувати законами корпорації "УКРАЇНА"

Зупинимо карантин разом!: Клопотання щодо перевірки на відповідність Конституції відповідних постанов КМУ

Зупинимо карантин разом!: Клопотання щодо перевірки на відповідність Конституції відповідних постанов КМУ

Правовий лікбез від вінницької школярки для адмінресурсоосіб

Корпорація «УКРАЇНА»: ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста Києва - реєстраційна картка

КАБМІН – КОНЦЕРН В КОРПОРАЦІЇ «УКРАЇНА»?

Андрій Карпович про СТРАШНІ ЦИЦЬКИ 91 ДІВОК - шифр для свідомих

Влад Акулов про Картахенський протокол, опікунів-окупантів та ЖиЗОїдів

Яка юридична вага судових рішень, завірених такими печатками?

Так від чого лікуємось, пані та панове? Переписка з Міністерством охорони здоров’я України

Олена Фаіст про Картахенський протокол та живі змінені організми - відео

Про узаконений медичний експеримент в Україні – відео Андрія Карповича

Картахенський протокол про біобезпеку до Конвенції про біологічне різноманіття - поточна редакція







7 коментарів:

  1. В заяві відправити на адресу, мається на увазі адреса проживання і відправлення поштою чи електронною поштою?

    ВідповістиВидалити
  2. В заяві, щоб відправили на адресу, мається на увазі адреса проживання і відправка поштою, чи адреса електронної пошти?

    ВідповістиВидалити
  3. Принудительная вакцинация,отстранение от работы в случае отказа от вакцинации,мои действия?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. пускай отстраняют. Всех не заменят. Все обрушится без кадров. Коммуналку не платить.

      Видалити
  4. Хотела бы задать вопрос всем участникам чата: а что делать дальше, после того, как письмо будет отправлено?
    Ведь в каждой последующей аферте опять будет пунктик о согласии на обработку персональных данных. Какие действия должны быть в таком случае? Нужно ли показывать копию отправленного письма и даст ли это результат?

    ВідповістиВидалити
  5. Кабмин переслал мое заявление Минцифру,ответа нет.Мои действия?

    ВідповістиВидалити

Правові гіпотези БАР-гільдії

- Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Стаття 81. Цивільного кодексу України -